marzec

05

2018

Przyszłość kantorów stacjonarnych

Jest wiele dziedzin i branż, w których sklepy internetowe funkcjonują równolegle ze stacjonarnymi. Są to dwa osobne rynki, na których wszystkie placówki mogą działać niezależnie. Jak to wygląda w przypadku kantorów?

Ostatnio kantory internetowe zdobywają coraz większą popularność, a w wielu prognozach i przewidywaniach możemy przeczytać, że w końcu e-kantory wyprą tradycyjne placówki wymiany walut. Czy jest to prawda?

 

Więcej pieniędzy wymieniamy w placówkach stacjonarnych

 

Zgodnie z raportem NBP klienci tradycyjnych kantorów wymieniają ok. 150 miliardów rocznie. W tym samym czasie kantory online obracają jedynie ok. 30 miliardami rocznie, a więc póki co w internecie wymieniamy pięć razy mniej pieniędzy. Należy podkreślić, iż obecnie mamy do czynienia z bardzo świadomym klientem, który wie, ile płaci za walutę oraz bez problemu może sobie porównywać kursy. Idąc więc do kantoru, potencjalny klient doskonale wie, że mógłby mniej płacić za wymianę a dodatkowo, zrobić to z pozycji własnego komputera. Wybór jednostki stacjonarnej świadczy o tym, że klienci bardziej ufają takim miejscom i nie chcą z nich rezygnować.

 

Zalety kantorów stacjonarnych

 

Osoby korzystające z usług tradycyjnych placówek wymiany walut jako jedną z najważniejszych zalet wymieniają bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Mimo cyfryzacji i przyzwyczajenia do zakupów online, wymieniając pieniądze zależy nam na bezpośrednim kontakcie ze sprzedającym. A oto jakie inne zalety kantorów stacjonarnych wymieniają klienci:

 • Możliwość negocjacji kursów;
 • Czytelna tablica z obowiązującymi kursami;
 • Szybka realizacja transakcji;
 • Otrzymanie wymienionych pieniędzy w gotówce;
 • Brak obowiązku rejestracji;
 • Brak obowiązku zakładania konta walutowego;

 

Kto najczęściej korzysta z kantorów stacjonarnych?

 

Mogłoby się wydawać, że kantory stacjonarne to miejsca, z których korzystają osoby starsze. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ korzystają z nich wszyscy: niezależnie od wieku czy płci. Jedna z największych porównywarek kantorów, każdego miesiąca jest odwiedzana przed ok. 150 tysięcy użytkowników. Czy jest to dużo? Oczywiście jest to spora kwota, ale gdybyśmy policzyli klientów kantorów stacjonarnych, z pewnością podana liczba byłaby kilkukrotnie większa. Kantory internetowe pozostają wygodną alternatywą dla osób spłacających kredyty walutowe. Warto jednak zauważyć, że również te osoby w momencie wyjazdu w podróż służbową czy na wakacje, również bardzo często wymieniają pieniądze w kantorach stacjonarnych.

 

Czy kantory stacjonarne przestaną istnieć?

 

Obecnie bardzo często można usłyszeć komentarze, że czas kantorów stacjonarnych się kończy. Patrząc na długą listę zalet kantorów stacjonarnych, można być pewnym, że ten rodzaj usług nie zniknie z naszego rynku. Faktem jest, że kantory internetowe będą się nadal rozwijać i będą cieszyły się coraz większą ilością klientów. Bez wątpienia, dokładnie tak jak w innych dziedzinach handlu, będą to dwie niezależnie od siebie gałęzie działalności, które z sukcesem będą się wzajemnie wypełniać.

Komentarze • atmizer 5 lat temu

  Nie potrafię wytłumaczyć tego czemu ludzie nadal korzystają z wymiany walut w sposób tradycyjny , ale tak jest. Tym bardziej mnie to dziwi bo sam już dosyć długo przewalutowania robię internetowo na Gieldawalut.com i dobrze wiem, że tak jest taniej. Zyskałem też dostęp do szybkich przelewów za granicę, stałego wglądu w cennik w dowolnej chwili. Mnie to przekonało na 100%, jednak jak widać są i sceptycy. Możliwe zatem, że tak samo internetowe jak i tradycyjne kantory będą działać w Polsce na wysokich obrotach.

 • Tigr 5 lat temu

  A jak nawet wejdziemy z czasem to co? Innych walut nie potrzeba? Być może e-kantory rozszerzą ofertę -to bardziej prawdopodobne niż ich koniec. I w żadnym wypadku bym nie chciał aby taka forma wymiany waluty przestała funkcjonować, w końcu to dzięki Pluskantor.pl tak dużo oszczędzam na zakupie CHF.

 • damiankrolak 5 lat temu

  Nie spodziewam się abyśmy weszli do strefy EUR już za moment.Także będą i kantory stacjonarne i internetowe. Jedne drugim raczej nie szkodzą. Choć prawdę mówiąc mi osobiście te tradycyjne potrzebne nie są. Wolę przez Amronet kupować walutę- tutaj nie ma spiny, że kantor mi zamkną bo jest późno, nie ma też stresu względem tego czy nie przepłacę. Kurs sprawdzić mogę zawsze i wymienić walutę też.

 • Panicz 6 lat temu

  Ludzie nie lubią formalności- moim zdaniem dlatego nadal korzystają z tradycyjnych kantorów. Wbrew pozorom jednak te internetowe wcale nie stawiają klientom skomplikowanych wymogów, człowiek raz się rejestruje i z głowy, a dane podaje się dla bezpieczeństwa. Mi zarejestrowanie się na Gieldawalut.com zajęło z 5 minut może, a zyskałem to, że kantor mam zawsze w zasięgu i ponoszę mniejsze koszty niżeli w tych tradycyjnych.

 • kinoman39 6 lat temu

  Niech każdy wymienia walutę jak chce i tam gdzie chce. Jak ktoś woli w gotówce, proszę bardzo. A wiem, że niektórzy wolą, tylko trudno powiedzieć czemu. Zastanawia mnie to, ponieważ na pluskantor.pl mam dostępne korzystniejsze kursy i znacznie wygodniej jest mi się zalogować w wolnej chwili do kantoru online niż iść do stacjonarnego.

 • prim 6 lat temu

  Kantory stacjonarne będą mieć lepszą przyszłość jak zejdą z cen, porównajcie sobie kursy w przeciętnej placówce i w Amronet. Jasna sprawa prawda? Ludzie wybierają tańsze rozwiązanie i m.in. dlatego coraz częściej walutę kupują w sieci, tak jak ja.

 • Funer 6 lat temu


  Mniej więcej połowa Polaków nadal wymienia w stacjonarnych kantorach. Mam prawo tego nie rozumieć, bo jak zacząłem korzystać z internetowych przewalutowań na Gieldawalut.com więcej w placówkach na mieście się pewnie nie pojawię, to jednak dane statystycznie wcale tradycyjnym kantorom źle nie wróżą. Jakby nie było zostanę przy swoim, wolę walutę wymieniać w kilka minut siedząc wygodnie w fotelu niż chodzić gdziekolwiek z gotówką. W dodatku znacznie korzystniej.
 • janusz 6 lat temu

  Pewnie będzie tak że i wśród kantorów stacjonarnych jak i internetowych z rynku wypadną najsłabsze ogniwa. A istnieć będą jedne i drugie. Ja akurat w pobliżu domu lub pracy nie mam stacjonarnego kantoru którego oferta mnie zadowalała, aktualnie korzystam z usług internetowego Pluskantor.pl. Wcześniej był inny kantor internetowy z którego zrezygnowałem, ponieważ szybkość transakcji nie była taka jak oczekiwałem od usługi online. W Pluskantorze jest natomiast OK:) Praktycznie od razu.

 • Fiork 6 lat temu

  Mimo że są np. sklepy internetowe to stacjonarne też, z kantorami myślę będzie podobnie. Poza tym sądzę że nawet jedne drugim nie przeszkadzają. Dla mnie przewalutowania online są o tyle lepsze, że mogę wysłać od razu przelew z kantoru, a w walucie rozliczam się wyłącznie w taki sposób. Oczywiście cieszę się też z tego, że platforma Amronet oferuje lepsze kursy niż w placówkach, bo kto lubi przepłacać? Chyba nikt.

 • Haylary 6 lat temu

  Mimo wszystko kantory stacjonarne mają rację bytu, są ludzie którzy pierwszy i być może ostatni raz w życiu muszą w jakichś okolicznościach wymienić walutę więc nie w głowie im rejestrowanie się w internetowym albo jak ktoś potrzebuje pilnie gotówki. Niemniej jednak kursy są faktycznie mało korzystne i jak potrzeba z kolei jest częsta, jak u mnie np. lepiej jest korzystać z internetowego. Przez Pluskantor.pl przede wszystkim szybciej realizuję przewalutowanie i nawet jak nie jest ono wysokie, za parę dni korzystam kolejny raz. W miesiącu oszczędności sięgają w tym wypadku średnio 500 zł.

 • Stivi 6 lat temu

  Sądzę, że jak w każdej branży- lepsi zostaną, gorsi splajtują albo się przebranżowią. Bo to że są też kantory internetowe nie znaczy że wszystkie stacjonarne raptem znikną. Ale powiem tak szczerze, jak wymieniam teraz bez gotówki, na Gieldawalut.com to też przestałem chodzić do stacjonarnych, nawet jesli jest to 300 zł. Z tym, że gdyby kantor na mieście wyceniał równie korzystnie, możliwe że również bym wówczas korzystał z usługi, bo bywa- choć sporadycznie- że chciałbym mieć pieniądz od razu w gotowce.

 • krawcz39 6 lat temu

  Ja w stacjonarnym kantorze byłem ostatni raz 2 lata temu, ponieważ korzystam od tamtej pory z internetowego Amronet, więc teoretycznie mógłbym przypuszczać że faktycznie ich czas dobiega końca. Ale to tylko teoria, bo jak widziałem nie raz będąc na mieście to nawet kolejki bywają do okienka. Jak widać różne są preferencje ludzi , chociaż mam prawdo ich nie rozumieć, bo jak można nie chcieć kupować waluty taniej i wygodniej?

 • Tadik 6 lat temu

  Nie przeszkadzają mi one i tyle. A wiem, że klientów mają, często są to turyści albo osoby które nagle, jednorazowo potrzebują wymiany waluty i za bardzo nie mają rozeznania w kursach. Mi osobiście jednak tradycyjne przewalutowania się nie kalkulują. Regularna potrzeba w tym wypadku byłaby regularnym przepłacaniem, więc sobie zarejestrowałem darmowe konto na pluskantor.pl aby uzyskać od ręki korzystniejsze kursy a także czas, bo wiadomo ze o wiele szybciej jest wykonać kilka kliknięć niż iść do placówki.

 • fabo 6 lat temu

  Jestem za tym, żeby były, a wiecie czemu? Bo m.in. dzięki ich istnieniu internetowe starając się mieć coraz lepsze ceny:D Zauważyłem to w ciągu paru ostatnich lat, jak zaczynałem wymieniać walutę online, kosztowało mnie to ok 0,6%,a w ubiegłym roku znalazłem Gieldawalut.com platformę która pobiera niespełna 0,2% prowizji. Może się bycia konkurencyjnym jeszcze udoskonali wymianę walut online:)

 • Hoseok 6 lat temu

  Choć sam jestem zwolennikiem internetowej wymiany walut, sądzę że stacjonarne kantory tak czy inaczej będą działać. Jak zaczynałem wymieniać przez internetowy Amronet bardzo mi się spodobały szybkie i dużo tańsze przewalutowania i wówczas myślałem że wszyscy będą woleli w ten sposób, no ale jak widać są tradycjonaliści i będą. Ja wolę tam gdzie mogę zaoszczędzić pieniądze i to całkiem spore, bo kupuję walutę po kursie który minimalnie odbiega od średniego rynkowego.

 • natanela 6 lat temu

  Jakieś pół roku temu zaczęłam korzystać z bezgotówkowych wymian waluty na Pluskantor.pl i od tej pory "zapomniałam" o tradycyjnych kantorach, od razu odczułam różnicę w kosztach i komfort transakcji. Możliwe że z biegiem czasu większość klientów postąpi podobnie, ale to pewnie będą lata żeby niektórych przekonać.

 • BenGet 6 lat temu

  Mi kantory stacjonarne w niczym nie zawadzają, a że nie korzystam z ich usług bo wolę internetowe to inna sprawa:) Na Gieldawalut.com jeszcze nie wymieniałem, zerknąłem na kursy na razie i wycena mnie jak najbardziej przekonuje, pewnie skorzystam gdyż chętnie bym podjął dłuższą współpracę dobrym miejscem do przewalutowań online.

 • Szybki 6 lat temu

  A może stacjonarne kantory się przekształcą na internetowe bądź równorzędnie utworzą swoje platformy online?Trudno powiedzieć, pomysł może być dobry. Z punktu widzenia klienta stanowczo jestem za internetowymi przewalutowaniami, w żadnym stacjonarnym kantorze nie udało mi się nawet na drodze negocjacji uzyskać tak dobrej wyceny jak Gieldawalut.com proponuje od ręki.

 • scot 6 lat temu

  Jak chcą być bardziej konkurencyjne, niech zejdą trochę z cen:) Chociaż gdy mi w formie wiecznie spieszy się z płatnościami w EUR i tak bym został przy internetowym Pluskantor.pl. Szybkie i tanie transfery z e-kantoru to super rozwiązanie.

 • Krav 6 lat temu

  Ale zauważ, że nie ma w nich kolejek a kiedyś były. Myślę, że wielu klientów tak jak i jak przeniosło się do e-kantorów zatem. Ja już tak zrobiłem niemal 2 lata temu no i do dzisiaj jak wymieniam walutę to przez Amronet.pl.

 • yordi 6 lat temu

  W moim mieście jest kilka kantorów stacjonarnych od lat i choć ja np. zdecydowanie wolę wymieniać przez Pluskantor.pl to jednak i tamte jakoś sobie radzą. Specjalnie się nie interesują tym jak, ponieważ w internetowym mam dostęp do dużo lepszych kursów oraz wygodnych przelewów.

 • borysiak1981 6 lat temu

  Więcej zalet mają moim zdaniem e-kantory, przy czym kursy w nich są tak samo czytelnie przedstawione jak w stacjonarnych, a nawet lepiej, bo np. na Gieldawalut.com jest też kalkulator walut, mogę sobie wyliczyć dzięki temu dokładnie finał transakcji.

 • arkadio 6 lat temu

  Sądzę że osoby z konserwatywnym podejściem, nie mające przekonania do internetu skorzystają z tego. Wypali ale mega konkurencją nie będzie bo coraz większa liczba klientów wymienia jednak online. Ja sam przez Amronet już chyba od 4 lat czego zmieniać nie zamierzam, najwygodniejsza możliwość z jaką miałem styczność.

 • StanSow 6 lat temu

  O e-kantorach dowiedziałem się kilka lat temu, póki nie spróbowałem to nie mogłem się przekonać, tym bardziej że różnie ludzie o tym mówili. Odważyłem się założyć konto dopiero w tym roku na Pluskantor.pl i zdanie zmieniłem, tp jest tak samo łatwe i pomocne jak konto bankowe z dostępem online, porównałem też kursy....przepłacałem kiedyś i to sporo.

 • kaja 7 lat temu

  Chociaż zwykle wymieniam przez Gieldawalut.com a więc online, bo tak jest mi wygodniej i oszczędzam sporo na kosztach to widziałam nie raz że ludzie korzystają i ze stacjonarnych...

 • Wentyl 7 lat temu

  Osobiście jako przeszłość traktuję stacjonarne, choć myślę że wiele osób z przyzwyczajenia i tak będzie korzystać. Ja przestałem od momentu pierwszych transakcji przez Amronet. Opcja okazała się znacznie tańsza, a bezgotówkowa forma wygodniejsza.

 • Wasabi 7 lat temu

  Niedawno zaczęłam korzystać z Pluskantor.pl, jest to dla mnie nowość, wcześniej nie miałam bezpośredniej styczności z e-kantorami. Ale powiem Wam, że dużo wygodniejsza opcja niż przewalutowanie w stacjonarnym, każde moje przewalutowanie było też tańsze, mile mnie zaskoczyli promocją- pierwsze 5000 wymieniłam po kursie rynkowym.

 • spinacz41 7 lat temu

  Pewnie niektórzy pozostaną przy stacjonarnych kantorach, choć ja bardzo szybko przyzwyczaiłem się do przewalutowań przez internetowy Pluskantor.pl, dla mnie to łatwiejsze, wygodniejsze, upraszcza cały proces wymiany waluty.

 • Iwona 7 lat temu

  Ja zdecydowanie też. Korzystając np. z serwisu Gieldawalut.com sam mogę ustalić kurs po jakim chcę przewalutować środki, a zwykły kantor narzuca swoje ceny.

 • Konrad 7 lat temu

  Mimo wszystko wolę wymieniać bezgotówkowo. W Pluskantor.pl znajduję zresztą większość z tych zalet jakie są przypisywane tradycyjnym kantorom. Transakcja trwa kilka sekund i wolę gdy później pieniądze trafiają na konto , a nie do ręki. Kwestia atrakcyjniejszych kursów i niskich kosztó chyba oczywista.

 • Osiłek 7 lat temu

  kantory są przegrane, powoli chylą się ku upadkowi, niedługo Ripple zacznie rozdawać karty

 • osama 7 lat temu

  no już ich ubywa, w mojej Łodzi np. ostatnio zamknęli dwa kantory na Piotrkowskiej

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.