listopad

01

2017

Przyszłość kantorów stacjonarnych

Jest wiele dziedzin i branż, w których sklepy internetowe funkcjonują równolegle ze stacjonarnymi. Są to dwa osobne rynki, na których wszystkie placówki mogą działać niezależnie. Jak to wygląda w przypadku kantorów?

Ostatnio kantory internetowe zdobywają coraz większą popularność, a w wielu prognozach i przewidywaniach możemy przeczytać, że w końcu e-kantory wyprą tradycyjne placówki wymiany walut. Czy jest to prawda?

 

Więcej pieniędzy wymieniamy w placówkach stacjonarnych

 

Zgodnie z raportem NBP klienci tradycyjnych kantorów wymieniają ok. 150 miliardów rocznie. W tym samym czasie kantory online obracają jedynie ok. 30 miliardami rocznie, a więc póki co w internecie wymieniamy pięć razy mniej pieniędzy. Należy podkreślić, iż obecnie mamy do czynienia z bardzo świadomym klientem, który wie, ile płaci za walutę oraz bez problemu może sobie porównywać kursy. Idąc więc do kantoru, potencjalny klient doskonale wie, że mógłby mniej płacić za wymianę a dodatkowo, zrobić to z pozycji własnego komputera. Wybór jednostki stacjonarnej świadczy o tym, że klienci bardziej ufają takim miejscom i nie chcą z nich rezygnować.

 

Zalety kantorów stacjonarnych

 

Osoby korzystające z usług tradycyjnych placówek wymiany walut jako jedną z najważniejszych zalet wymieniają bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Mimo cyfryzacji i przyzwyczajenia do zakupów online, wymieniając pieniądze zależy nam na bezpośrednim kontakcie ze sprzedającym. A oto jakie inne zalety kantorów stacjonarnych wymieniają klienci:

 • Możliwość negocjacji kursów;
 • Czytelna tablica z obowiązującymi kursami;
 • Szybka realizacja transakcji;
 • Otrzymanie wymienionych pieniędzy w gotówce;
 • Brak obowiązku rejestracji;
 • Brak obowiązku zakładania konta walutowego;

 

Kto najczęściej korzysta z kantorów stacjonarnych?

 

Mogłoby się wydawać, że kantory stacjonarne to miejsca, z których korzystają osoby starsze. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ korzystają z nich wszyscy: niezależnie od wieku czy płci. Jedna z największych porównywarek kantorów, każdego miesiąca jest odwiedzana przed ok. 150 tysięcy użytkowników. Czy jest to dużo? Oczywiście jest to spora kwota, ale gdybyśmy policzyli klientów kantorów stacjonarnych, z pewnością podana liczba byłaby kilkukrotnie większa. Kantory internetowe pozostają wygodną alternatywą dla osób spłacających kredyty walutowe. Warto jednak zauważyć, że również te osoby w momencie wyjazdu w podróż służbową czy na wakacje, również bardzo często wymieniają pieniądze w kantorach stacjonarnych.

 

Czy kantory stacjonarne przestaną istnieć?

 

Obecnie bardzo często można usłyszeć komentarze, że czas kantorów stacjonarnych się kończy. Patrząc na długą listę zalet kantorów stacjonarnych, można być pewnym, że ten rodzaj usług nie zniknie z naszego rynku. Faktem jest, że kantory internetowe będą się nadal rozwijać i będą cieszyły się coraz większą ilością klientów. Bez wątpienia, dokładnie tak jak w innych dziedzinach handlu, będą to dwie niezależnie od siebie gałęzie działalności, które z sukcesem będą się wzajemnie wypełniać.

Komentarze • StanSow 9 dni temu

  O e-kantorach dowiedziałem się kilka lat temu, póki nie spróbowałem to nie mogłem się przekonać, tym bardziej że różnie ludzie o tym mówili. Odważyłem się założyć konto dopiero w tym roku na Pluskantor.pl i zdanie zmieniłem, tp jest tak samo łatwe i pomocne jak konto bankowe z dostępem online, porównałem też kursy....przepłacałem kiedyś i to sporo.

 • kaja 20 dni temu

  Chociaż zwykle wymieniam przez Gieldawalut.com a więc online, bo tak jest mi wygodniej i oszczędzam sporo na kosztach to widziałam nie raz że ludzie korzystają i ze stacjonarnych...

 • Wentyl 25 dni temu

  Osobiście jako przeszłość traktuję stacjonarne, choć myślę że wiele osób z przyzwyczajenia i tak będzie korzystać. Ja przestałem od momentu pierwszych transakcji przez Amronet. Opcja okazała się znacznie tańsza, a bezgotówkowa forma wygodniejsza.

 • Wasabi miesiąc temu

  Niedawno zaczęłam korzystać z Pluskantor.pl, jest to dla mnie nowość, wcześniej nie miałam bezpośredniej styczności z e-kantorami. Ale powiem Wam, że dużo wygodniejsza opcja niż przewalutowanie w stacjonarnym, każde moje przewalutowanie było też tańsze, mile mnie zaskoczyli promocją- pierwsze 5000 wymieniłam po kursie rynkowym.

 • spinacz41 2 miesiące temu

  Pewnie niektórzy pozostaną przy stacjonarnych kantorach, choć ja bardzo szybko przyzwyczaiłem się do przewalutowań przez internetowy Pluskantor.pl, dla mnie to łatwiejsze, wygodniejsze, upraszcza cały proces wymiany waluty.

 • Iwona 2 miesiące temu

  Ja zdecydowanie też. Korzystając np. z serwisu Gieldawalut.com sam mogę ustalić kurs po jakim chcę przewalutować środki, a zwykły kantor narzuca swoje ceny.

 • Konrad 2 miesiące temu

  Mimo wszystko wolę wymieniać bezgotówkowo. W Pluskantor.pl znajduję zresztą większość z tych zalet jakie są przypisywane tradycyjnym kantorom. Transakcja trwa kilka sekund i wolę gdy później pieniądze trafiają na konto , a nie do ręki. Kwestia atrakcyjniejszych kursów i niskich kosztó chyba oczywista.

 • Osiłek 6 miesięcy temu

  kantory są przegrane, powoli chylą się ku upadkowi, niedługo Ripple zacznie rozdawać karty

 • osama 6 miesięcy temu

  no już ich ubywa, w mojej Łodzi np. ostatnio zamknęli dwa kantory na Piotrkowskiej

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.