marzec

05

2018

Przyszłość kantorów stacjonarnych

Jest wiele dziedzin i branż, w których sklepy internetowe funkcjonują równolegle ze stacjonarnymi. Są to dwa osobne rynki, na których wszystkie placówki mogą działać niezależnie. Jak to wygląda w przypadku kantorów?

Ostatnio kantory internetowe zdobywają coraz większą popularność, a w wielu prognozach i przewidywaniach możemy przeczytać, że w końcu e-kantory wyprą tradycyjne placówki wymiany walut. Czy jest to prawda?

 

Więcej pieniędzy wymieniamy w placówkach stacjonarnych

 

Zgodnie z raportem NBP klienci tradycyjnych kantorów wymieniają ok. 150 miliardów rocznie. W tym samym czasie kantory online obracają jedynie ok. 30 miliardami rocznie, a więc póki co w internecie wymieniamy pięć razy mniej pieniędzy. Należy podkreślić, iż obecnie mamy do czynienia z bardzo świadomym klientem, który wie, ile płaci za walutę oraz bez problemu może sobie porównywać kursy. Idąc więc do kantoru, potencjalny klient doskonale wie, że mógłby mniej płacić za wymianę a dodatkowo, zrobić to z pozycji własnego komputera. Wybór jednostki stacjonarnej świadczy o tym, że klienci bardziej ufają takim miejscom i nie chcą z nich rezygnować.

 

Zalety kantorów stacjonarnych

 

Osoby korzystające z usług tradycyjnych placówek wymiany walut jako jedną z najważniejszych zalet wymieniają bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Mimo cyfryzacji i przyzwyczajenia do zakupów online, wymieniając pieniądze zależy nam na bezpośrednim kontakcie ze sprzedającym. A oto jakie inne zalety kantorów stacjonarnych wymieniają klienci:

 • Możliwość negocjacji kursów;
 • Czytelna tablica z obowiązującymi kursami;
 • Szybka realizacja transakcji;
 • Otrzymanie wymienionych pieniędzy w gotówce;
 • Brak obowiązku rejestracji;
 • Brak obowiązku zakładania konta walutowego;

 

Kto najczęściej korzysta z kantorów stacjonarnych?

 

Mogłoby się wydawać, że kantory stacjonarne to miejsca, z których korzystają osoby starsze. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ korzystają z nich wszyscy: niezależnie od wieku czy płci. Jedna z największych porównywarek kantorów, każdego miesiąca jest odwiedzana przed ok. 150 tysięcy użytkowników. Czy jest to dużo? Oczywiście jest to spora kwota, ale gdybyśmy policzyli klientów kantorów stacjonarnych, z pewnością podana liczba byłaby kilkukrotnie większa. Kantory internetowe pozostają wygodną alternatywą dla osób spłacających kredyty walutowe. Warto jednak zauważyć, że również te osoby w momencie wyjazdu w podróż służbową czy na wakacje, również bardzo często wymieniają pieniądze w kantorach stacjonarnych.

 

Czy kantory stacjonarne przestaną istnieć?

 

Obecnie bardzo często można usłyszeć komentarze, że czas kantorów stacjonarnych się kończy. Patrząc na długą listę zalet kantorów stacjonarnych, można być pewnym, że ten rodzaj usług nie zniknie z naszego rynku. Faktem jest, że kantory internetowe będą się nadal rozwijać i będą cieszyły się coraz większą ilością klientów. Bez wątpienia, dokładnie tak jak w innych dziedzinach handlu, będą to dwie niezależnie od siebie gałęzie działalności, które z sukcesem będą się wzajemnie wypełniać.

Komentarze • natanela 9 dni temu

  Jakieś pół roku temu zaczęłam korzystać z bezgotówkowych wymian waluty na Pluskantor.pl i od tej pory "zapomniałam" o tradycyjnych kantorach, od razu odczułam różnicę w kosztach i komfort transakcji. Możliwe że z biegiem czasu większość klientów postąpi podobnie, ale to pewnie będą lata żeby niektórych przekonać.

 • BenGet 14 dni temu

  Mi kantory stacjonarne w niczym nie zawadzają, a że nie korzystam z ich usług bo wolę internetowe to inna sprawa:) Na Gieldawalut.com jeszcze nie wymieniałem, zerknąłem na kursy na razie i wycena mnie jak najbardziej przekonuje, pewnie skorzystam gdyż chętnie bym podjął dłuższą współpracę dobrym miejscem do przewalutowań online.

 • Szybki miesiąc temu

  A może stacjonarne kantory się przekształcą na internetowe bądź równorzędnie utworzą swoje platformy online?Trudno powiedzieć, pomysł może być dobry. Z punktu widzenia klienta stanowczo jestem za internetowymi przewalutowaniami, w żadnym stacjonarnym kantorze nie udało mi się nawet na drodze negocjacji uzyskać tak dobrej wyceny jak Gieldawalut.com proponuje od ręki.

 • scot 2 miesiące temu

  Jak chcą być bardziej konkurencyjne, niech zejdą trochę z cen:) Chociaż gdy mi w formie wiecznie spieszy się z płatnościami w EUR i tak bym został przy internetowym Pluskantor.pl. Szybkie i tanie transfery z e-kantoru to super rozwiązanie.

 • Krav 2 miesiące temu

  Ale zauważ, że nie ma w nich kolejek a kiedyś były. Myślę, że wielu klientów tak jak i jak przeniosło się do e-kantorów zatem. Ja już tak zrobiłem niemal 2 lata temu no i do dzisiaj jak wymieniam walutę to przez Amronet.pl.

 • yordi 2 miesiące temu

  W moim mieście jest kilka kantorów stacjonarnych od lat i choć ja np. zdecydowanie wolę wymieniać przez Pluskantor.pl to jednak i tamte jakoś sobie radzą. Specjalnie się nie interesują tym jak, ponieważ w internetowym mam dostęp do dużo lepszych kursów oraz wygodnych przelewów.

 • borysiak1981 2 miesiące temu

  Więcej zalet mają moim zdaniem e-kantory, przy czym kursy w nich są tak samo czytelnie przedstawione jak w stacjonarnych, a nawet lepiej, bo np. na Gieldawalut.com jest też kalkulator walut, mogę sobie wyliczyć dzięki temu dokładnie finał transakcji.

 • arkadio 3 miesiące temu

  Sądzę że osoby z konserwatywnym podejściem, nie mające przekonania do internetu skorzystają z tego. Wypali ale mega konkurencją nie będzie bo coraz większa liczba klientów wymienia jednak online. Ja sam przez Amronet już chyba od 4 lat czego zmieniać nie zamierzam, najwygodniejsza możliwość z jaką miałem styczność.

 • StanSow 3 miesiące temu

  O e-kantorach dowiedziałem się kilka lat temu, póki nie spróbowałem to nie mogłem się przekonać, tym bardziej że różnie ludzie o tym mówili. Odważyłem się założyć konto dopiero w tym roku na Pluskantor.pl i zdanie zmieniłem, tp jest tak samo łatwe i pomocne jak konto bankowe z dostępem online, porównałem też kursy....przepłacałem kiedyś i to sporo.

 • kaja 4 miesiące temu

  Chociaż zwykle wymieniam przez Gieldawalut.com a więc online, bo tak jest mi wygodniej i oszczędzam sporo na kosztach to widziałam nie raz że ludzie korzystają i ze stacjonarnych...

 • Wentyl 4 miesiące temu

  Osobiście jako przeszłość traktuję stacjonarne, choć myślę że wiele osób z przyzwyczajenia i tak będzie korzystać. Ja przestałem od momentu pierwszych transakcji przez Amronet. Opcja okazała się znacznie tańsza, a bezgotówkowa forma wygodniejsza.

 • Wasabi 5 miesięcy temu

  Niedawno zaczęłam korzystać z Pluskantor.pl, jest to dla mnie nowość, wcześniej nie miałam bezpośredniej styczności z e-kantorami. Ale powiem Wam, że dużo wygodniejsza opcja niż przewalutowanie w stacjonarnym, każde moje przewalutowanie było też tańsze, mile mnie zaskoczyli promocją- pierwsze 5000 wymieniłam po kursie rynkowym.

 • spinacz41 5 miesięcy temu

  Pewnie niektórzy pozostaną przy stacjonarnych kantorach, choć ja bardzo szybko przyzwyczaiłem się do przewalutowań przez internetowy Pluskantor.pl, dla mnie to łatwiejsze, wygodniejsze, upraszcza cały proces wymiany waluty.

 • Iwona 5 miesięcy temu

  Ja zdecydowanie też. Korzystając np. z serwisu Gieldawalut.com sam mogę ustalić kurs po jakim chcę przewalutować środki, a zwykły kantor narzuca swoje ceny.

 • Konrad 5 miesięcy temu

  Mimo wszystko wolę wymieniać bezgotówkowo. W Pluskantor.pl znajduję zresztą większość z tych zalet jakie są przypisywane tradycyjnym kantorom. Transakcja trwa kilka sekund i wolę gdy później pieniądze trafiają na konto , a nie do ręki. Kwestia atrakcyjniejszych kursów i niskich kosztó chyba oczywista.

 • Osiłek 9 miesięcy temu

  kantory są przegrane, powoli chylą się ku upadkowi, niedługo Ripple zacznie rozdawać karty

 • osama 9 miesięcy temu

  no już ich ubywa, w mojej Łodzi np. ostatnio zamknęli dwa kantory na Piotrkowskiej

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.