W tym momencie niemal zawsze pojawia się pytanie: gdzie je wymieniać? Bardzo często widzimy reklamy kantorów internetowych, które zachęcają nas łatwą obsługą i niskimi prowizjami. Czy test to prawda. Sprawdziliśmy, gdzie najbardziej opłaca się wymieniać waluty.
Kantory internetowe – jak wyglądają prowizje online
Mówiąc o nich, warto zdać sobie sprawę, że ich działanie opiera się na kilku kliknięciach oraz na posiadaniu konta walutowego, na które są przelewane nasze środki. Jest to dość nowa usługa, która pojawiła się kilka lat temu i niemal od razu o 180 stopni zmieniła polski rynek walutowy. Tego typu serwisy nie pobierają od swoich klientów prowizji, ponieważ ich zarobek koncentruje się wokół marż, które zarabiają na kupnie i sprzedaży walut. Im mniejszy spread, tym większy zysk dla użytkownika, ponieważ płaci za wymianę mniej. Co ciekawe, często na niskim spreadzie zyskuje nawet sam kantor, ponieważ przy lepszym kursie użytkownicy wymieniają większą ilość pieniędzy. Taki rodzaj transakcji może zapewnić nam większy zysk, szczególnie kiedy chcemy wymienić większą ilość pieniędzy.
Warto więc regularnie kontrolować ceny walut w e-kantorach, aby zawsze wybrać najlepszą ofertę. Na stronie strefawalut.pl możemy w szybki i prosty sposób porównać ofertę poszczególnych kantorów internetowych, wysokość prowizji, koszty przelewu i inne kluczowe informacje. Wszystkie dane dotyczące konkretnego e-kantoru zostały umieszczone w tabeli, w której wszystko zostało zobrazowane:

Można więc otworzyć kilka podstron na temat różnych kantorów, aby dokładnie porównać, koszty, prowizje oraz pobierane prowizje.
Internetowe platformy wymiany walut
Mimo tego, że internetowe platformy wymiany walut tak samo jak e-kantory działają w sieci, są to dwie, całkowicie różniące się inicjatywy. Największa różnica polega na tym, że platformy wymiany walut pośredniczą miedzy dwiema grupami użytkowników: kupującymi oraz sprzedającymi waluty obce. Platforma, np. walutomat lub amronet, jest pośrednikiem, który łączy interesy dwóch stron i pobiera za to prowizję. Najczęściej prowizja wynosi 0,2% od kupującego oraz 0,2% od sprzedającego co w rozliczeniu miesięcznym, lub nawet dobowym przynosi dla platformy spore zyski, ale dopiero przy bardzo dużych obrotach.
Jak podjąć najlepszą decyzję i wybrać najlepszy kantor? W Strefie Walut w zakładce FAQ (https://strefawalut.pl/faq/kantory-internetowe) zostało dokładnie wyjaśnione, na co zwrócić uwagę. Najważniejsze czynniki to:
-
obliczenie kosztów wymiany,
-
sprawdzenie wiarygodności kantoru,
-
bycie czujnym.
Pamiętajmy, że nie zawsze najtańsze oznacza najlepsze.
Kantory stacjonarne – czy oferują nam lepsze warunki?
Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z kantorów stacjonarnych, ponieważ doskonale je znamy i wiemy, na jakiej zasadzie funkcjonują. Tego typu placówki zarabiają głównie na spreadzie i podobnie jak kantory internetowe nie pobierają żadnych dodatkowych prowizji. Bardzo często już „z ulicy” zachęcają nas napisem „no commission” lub polskie tłumaczenie tego anglojęzycznego zwrotu „bez prowizji”, dzięki czemu wydaje nam się, że jest to najłatwiejszy i najbardziej opłacalny sposób wymiany.
Warto zauważyć, że w kantorach internetowych jest znacznie mniejsza różnica między kursem kupna a sprzedaży, dzięki czemu zarówno przy dużej, jak i małej sumie możemy zauważyć różnicę. Ponadto możemy wymieniać pieniądze bez wychodzenia z domu, a wygoda i czas cenią się obecnie najbardziej.
Z pewnością z roku na rok liczba kantorów internetowych, internetowych platform wymiany walut, a także ich użytkowników będzie się powiększać. Klienci coraz bardziej przekonują się do transakcji online i dokonują ich coraz więcej. Czy los tradycyjnych kantorów tradycyjnych jest zagrożony? Z pewnością internetowe serwisy nagle stały się konkurencją, której do tej pory nie było, a klienci zazwyczaj wybierają to rozwiązanie, które przynosi im więcej korzyści.