kwiecień

25

2023

Jaką walutę wziąć do Tunezji?

Tunezja to kraj bogaty w historię, kulturę i piękne krajobrazy. Warto odwiedzić rzymski amfiteatr w El-Djem, starówkę w Tunisie, medynę uważaną za jedną z najpiękniejszych w Afryce Północnej, malowniczą miejscowość Sidi Bou Said z pięknymi widokami na Morze Śródziemne, miasto Kairouan, jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w islamie, park narodowy Dżebel Chaambi z pięknymi krajobrazami oraz Matmata, malowniczą oazę słynącą z podziemnych domów wydrążonych w skałach. ALE JAKĄ WZIĄĆ WALUTĘ?

Oficjalną walutą Tunezji jest dinar tunezyjski (TND)

Dinar jest dość stabilny i kontrolowany przez Bank Centralny Tunezji. Z tego powodu, najlepiej jest wymieniać swoją walutę na dinary tunezyjskie już po przylocie do Tunezji.

W większych miastach i turystycznych miejscowościach znajdziesz liczne kantory wymiany walut, a także bankomaty, gdzie możesz wypłacać pieniądze w lokalnej walucie.

Co z EUR i USD?

Jeśli chodzi o przydatność innych walut w Tunezji, to niektóre hotele, sklepy i restauracje mogą akceptować płatności w euro lub dolarach amerykańskich, ale kurs wymiany z reguły jest raczej niekorzystny. Dlatego zalecam korzystanie z dinarów tunezyjskich, aby uniknąć straty na kursie wymiany.

Napiwek w Tunezji

Tak jak w przypadku Turcji czy Egiptu, o których pisaliśmy wcześniej, najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro jako napiwek lub skorzystać z nich przy płaceniu za wycieczki fakultatywne lub napiwków w hotelu. 

W Tunezji praktykuje się dawanie napiwków, zwanych bakszyszem, w niektórych sytuacjach, takich jak obsługa w restauracji, hotelu czy u fryzjera. Nie praktykuje się, że wynosi około 10-15% wartości usługi tj. w Europie. Zależy to od indywidualnych preferencji. Najlepiej mieć niskie nominały monet USD lub EUR jako bakszysz.

Inne kraje

Jaką walutę wziąć do Turcji

Jaką walutę najlepiej zabrać do Egiptu euro, dolara czy polski złoty

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.