listopad

06

2017

Jak wykonać tani firmowy przelew walutowy do Chin w dolarze amerykańskim?

Szybkie przelewy w naszych czasach stały się już standardem. Wpisujemy kwotę, zatwierdzamy płatność i niemal w czasie rzeczywistym pieniądze są już na koncie odbiorcy. Niestety sprawa nie wygląda tak łatwo w przypadku przelewów międzynarodowych. Tutaj należy zastanowić się, jaką formę przelewu pieniędzy wybrać, aby środki szybko trafiły na konto odbiorcy oraz aby nie zapłacić zbyt dużo.

Rozróżniamy trzy rodzaje przelewów/przekazów zagranicznych:

 1. platformy przelewów zagranicznych,
 2. przelewy bankowe,
 3. gotówkowe przekazy pieniędzy.

1. Przy pierwszej z wymienionych opcji korzysta się z internetowych platform transferów zagranicznych. Ich list dostępna jest tutaj. Jest to też najczęściej najtańsza opcja, co więcej tą usługę coraz częściej realizują zwykłe kantory internetowe oferujące naprawdę tanią wymianę.

2. Przelewy bankowe są równie popularne jak platformy wyspecjalizowane w przelewach zagranicznych, jedak w wielu przypadkach ta usługa jest droższa, gdyż należy się liczyć przede wszystkim z wyższym kosztem przewalutowania oraz z dodatkowymi opłatami banków pośredniczących (które mogą ale nie muszą wystąpić). 

Na przykład w mBanku prowizja za wykonanie przelewu wynosi 0,35% kwoty przelewu, przy czym min. 20 zł, a max. 200 zł i niezależnie od tej kwoty mogą pojawić się opłaty instytucji pośredniczącej w przelewie, które wynoszą nawet 10-50 USD.

Przelew bankowy to bardzo wygodna ale nie najtańsza forma przelania pieniędzy za granicę. Dlaczego tak się dzieje? Niestety koszty przewalutowania w bankach są zazwyczaj bardzo wysokie. Bank do ceny walut na rynku międzynarodowym dolicza swoją marżę za wymianę, która może wynieść nawet kilka procent przesyłanej kwoty. Ofertę waluty dość dobrze porównuje się na spreadzie walutowym, czyli różnicą między kosztem zakupu i sprzedaży waluty. Dnia 18 sierpnia 2017, o godzinie 14:28 spread na USD w polskich bankach kształtował się w przedziale od 4,88% w PKO BP do 9,52% w GETIN BANK. W tym samym czasie spread w kantorach internetowych wynosił od 0,33% w NKantor do 1,37% w CurrencyFair. Jest więc różnica. Kiedy klient oczywiście chce kupić jak najtaniej obcą walutę (w naszym przypadku są to dolary amerykańskie). W kantorach internetowych jest więc dużo taniej. Spread w najtańszym banku jest większy o 4,55% niż w kantorze internetowym. Podsumowując, decydując się na przelew bankowy, możemy się spodziewać wyższych kosztów wymiany.

3. Trzecia z metod była do niedawna była bardzo popularna w CHRL. Mowa o tradycyjnych przekazach pocztowych lub usłudze przekazów typu WesternUnion czy MoneyGram. Jednak w przypadku kraju środka nie jest to najbezpieczniejsza forma i do tego nie najtańsza. Przy przekazach pieniężnych dość często żeby odebrać pieniądze wystaczy, że odbiorca potwierdzi swoje dane i poda hasło do odbioru, które mu wcześniej przekażemy. Nie trudno się więc domyślić, że możemy trafić na podstawionego słupa, który tylko odbiera pieniądze. W każdym razie, przekazy pieniężne nie są polecane w przypadku przekazów do kontrahentów, co do których nie mamy 100% pewności, gdyż ryzyko oszustwa jest dużo większe niż w innych opisanych powyżej metodach, w których weryfikacja jest przynajmniej bardziej złożona (chociażby konto firmowe może założyć tylko zweryfikowana firma). 

 

Która więc z tych opcji zwycieża? 

Sprawdźmy na przykładzie przelewu 20 000 USD wykonywanego przez MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), która z tych opcji się najbardziej opłaca.


Koszt wymiany i przelewu przez bank do Chin

Na koszt przelewy bankowego do Chin składają się trzy czynniki:

 1. koszt zakupu waluty = 74 516 zł (18 sierpnia 2017, o godzinie 14:28 najlepszy bankowy kurs sprzedaży USD wynosił 3,7258 w PKO BP, a ogólnie w polskich bankach o tej godzinie spread na USD kształtował się w przedziale od 4,88% właśnie w PKO BP, do 9,52% w GETIN BANK),
 2. koszt założenia konta USD = 5zł miesięcznie (mowa o pakiecie BIZNES WALUTA w PKO BP dla MŚP, gdzie opłata za założenie to 15zł w oddziale, a 5zł przez internet),
 3. koszt przelewu z banku nadawcy =  0,15%* 74 516 zł = 111,77zł przelew SHA (prowizja w PKO BP dla konta zakładanego w internecie wynosi: 0,15% kwoty polecenia wypłaty nie mniej jednak niż 25,00 i nie więcej niż 130,00 złotych, dla konta zakładanego w placówce z kolei: 0,25 % kwoty polecenia wypłaty nie mniej jednak niż 50,00 i nie więcej niż 190,00 złotych),
 4. koszt banków pośredniczących przy przelewie SHA = 80zł szacunkowo (przyjęto 80zł, czyli około 20USD jako koszty banków pośredniczących w transakcji, jednak może to być inna kwota, a nawet może w ogóle nie wystąpić; z informacji które można znaleźć w niektórych kantorach intenetowych, które mają założone konta w wielu bankach, opłaty pośredników wynoszą nawet 10-50USD)

RAZEM =  74 712, 77zł

Oczywiście powyższa kwota przy kolejnym przelewie w danym miesiącu będzie mniejsza o 5zł za założenie konta, gdyż koszt ten wliczyliśmy już w pierwszy przelew.


Koszt wymiany i przelewu przez kantor internetowy do Chin

Nie wszystkie kantory internetowe oferują przelewy zagraniczne, dlatego mogliśmy porównywać jedynie oferty tych, które to robią. Mogło się więc okazać, że dolary można było jednak wymienić jeszcze taniej w innym e-kantorze. Jednak naszym celem nie jest wskazywaniem konkretnego najtańszego kantoru, co zresztą się zmienia w czasie, a po prostu pokazania ogólnie jaka metoda wymiany i przelewów jest bardziej opłacalna.

Na koszt przelewy bankowego do Chin składają się trzy czynniki:

 1. koszt zakupu waluty = 73 110 zł (18 sierpnia 2017, o godzinie 14:42 w Amronet można było kupić USD za 3,6555 zł, a ogólnie w kantorach internetowych o tej godzinie spread na USD kształtował się w przedziale od 0,33% w NKantor do 1,37% w CurrencyFair),
 2. koszt założenia konta USD = 0zł,
 3. koszt przelewu z banku nadawcy =  9zł przelew SHA (prowizja kantoru internetowego, w której już jest prowizja banku),
 4. koszt banków pośredniczących przy przelewie SHA = 80zł szacunkowo (przyjęto 80zł, czyli około 20USD jako koszty banków pośredniczących w transakcji, jednak może to być inna kwota, a nawet może w ogóle nie wystąpić; z informacji które można znaleźć w niektórych kantorach intenetowych, które mają założone konta w wielu bankach, opłaty pośredników wynoszą nawet 10-50USD)

RAZEM =  73 199,00zł 

Przelew poprzez kantor internetowy jest więc o ponad 1500zł tańszy, a więc jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim kursy, jakie oferują nam kantory internetowe są o wiele korzystniejsze niż kursy, jakie znajdziemy w bankach. Już na pojedynczej transakcji zaoszczędzimy kilkadziesiąt, a nawet kilka tysięcy złotych (wszystko uzależnione jest od kwoty, którą chcemy przesłać). Ponadto, warto zauważyć, że niemal wszystkie e-kantory obsługują transakcje w USD, EUR, GBP czy CHF więc przesłanie popularnych walut nie jest problemem. Ostatni argument to oczywiście bezpieczeństwo: transakcje w kantorach internetowych są bezpieczne, a połączenie jest szyfrowane, więc nie musimy obawiać się oszustw.

 

Koszt przekazów WesternUnion

Niestety 20 000 dolarów przekracza limit wysyłki przez WesternUnion, a co za tym idzie nie porównamy tej usługi. Zresztą przekazy takich kwot w gotówce są mało wygodne i mniej bezpieczne o czym już pisaliśmy wyżej, dlatego odradzamy tą metodę. 

Dla osób zainteresowanych jednak tą metodą przekazów mniejszych koszt poniżej pokazujemy koszty przelewów, które już kiedyś (01.04.2016 roku) analizowaliśmy na przykładzie przelewów PLN -> GBP. Dalej już nie będziemy się zagłębiać w tą metodę.

Kwota przekazu/Rodzaj usługi Przekaz gotówkowy Przekaz na konto
500zł Koszt 25zł (5% kwoty) Koszt 10zł (2% kwoty)
1000zł Koszt 50zł (5% kwoty) Koszt 20zł (2% kwoty)
1000zł Koszt 500zł (5% kwoty) Koszt 200zł (2% kwoty)


Z kantoru internetowego prosto do banku

Coraz więcej e-kantorów oferuje swoim klientom wykonanie przelewów zagranicznych. Oznacza to, że musimy zakładać nawet kont walutowych w bankach. Wykonując transakcję online, poprzez kilka dodatkowych kliknięć kierujemy środki bezpośrednio na konto odbiorcy. Wystarczy uzupełnić dane odbiorcy, wybrać rodzaj waluty, wpisać kwotę, a także podać numer konta odbiorcy w formacie IBAN. W przypadku przelewu w USD kantor internetowy przewalutowuje złotówki na dolary, a następnie przekaże je na rachunek zagranicznego odbiorcy. 

 

W Europie rządzi SEPA, a poza nią SWIFT

Odejdźmy na chwilę od przykładu Chin, aby wspomnieć o przelewach SEPA dostępnych dla przelewów w krajach Unii Europejskiej, w Norwegii i Szwajcarii. Jest to usługa stworzona wyłącznie dla waluty euro. Przelew ten jest wykonywany bez opłata banków pośredniczących i wynosi z reguły około 1 euro (w Polsce banki najczęściej pobierają opłatę 5zł) i jest realizowany w ciągu 1-2 dni roboczych.


Przelewy SWIFT obsługują natomiast niemal wszystkie waluty na świecie. Korzystając z nich należy pamiętać, że realizacja transakcji może być dłuższa (nawet 6-8 dni), a koszty transakcji nie uwzględniają ewentualnych banków pośredniczących, więc są z reguły wyższe niż w przypadku przelewów SEPA. Przy SWIFT za dodatkową opłatą istnieje możliwość realizacji transakcji nawet za kilka godzin (OVERNIGHT), następnego dnia roboczego (TOMNEXT), lub na drugi dzień roboczu (SPOT).

 

Patrząc na wszystkie możliwości wykonania przelewu do Chin naszym zdaniem kantory internetowe pozostają bezkonkurencyjne. Szybko, łatwo i do tego oszczędnie. Dobrze jest jednak znać inne możliwości przekazania pieniędzy, aby w nagłych wypadkach bez problemu sobie poradzić. 

Komentarze • daniel 5 lat temu

  Zgadzam się z autorem treści, najlepiej się kalkuluje zrobić przelew w dolarze z e-kantoru . Dwukrotnie w tej walucie z gieldawalut.com przekazywałem pieniądze, stąd mam takie przekonanie. Zresztą w tym wypadku nie tylko przelew wychodzi dość tanio ale i przewalutowanie- na tym można zaoszczędzić najwięcej.

 • Mateusz 5 lat temu

  Ilekroć musiałem w firmie zrobić przelew w USD, zarówno wymianę waluty jak i płatność realizowałam za pośrednictwem Amronet. Jednak kantor internetowy to najbardziej korzystna opcja. Wysoka oszczędność wynika przede wszystkim z przewalutowania środków, po kursie prawie że równym z kursem średnim rynkowym.

 • cyrwus 6 lat temu

  Chętnie spróbuję z pluskantor.pl, zauważyłem że przewalutowania nie są obciążone prowizją, myślę że tak korzystniej kupię walutę.

 • Kamil 6 lat temu

  Ja potwierdzam:) Z Gieldawalut.com pieniążki są księgowane bardzo szybko, tym właśnie mile zaskoczyła mnie ta firma.

 • mortizs 6 lat temu

  Dobra opcja to platformy na których można wymienić walutę i zrobić też przelew do docelowego odbiorcy- obie usługi w 1 miejscu, a więc oszczędność na czasie i kosztach, nie trzeba podsyłać kasy znów na własne konto bankowe . Z gieldawalut.com transfer można wykonać w normalnym rybie albo ekspresem, wtedy maks 1,5 godziny trwa już z zaksięgowaniem na zagranicznym rachunku.

 • caruzela 6 lat temu

  Do tej pory wysyłałam z Pluskantor.pl środki do Niemiec oraz z UK na polskie rachunki, transfer odbył się sprawnie. Sądzę, że tak samo i z USD, kantor jest solidny.

 • kozel 6 lat temu

  Sądzę że cała operacja finansowa- przewalutowanie na USD i przelew najszybciej pójdzie w pluskantor.pl , przy czym koszty nie są wysokie, spread 1-2 grosze nawet.

 • komionkowscy 6 lat temu

  Kilka lat przelewy za granicę realizujemy z Amronet, od razu po przewalutowaniach w tym kantorze. Są to płatności biznesowe, zatem rozważnie wybieraliśmy kantor.

 • mader 6 lat temu

  Również:) I polecam serdecznie. Z gieldawalut.com zawsze kasa trafia na czas gdzie trzeba, może być to rachunek w walucie lub złotówkowy, bank dowolny, za PLN nie płaci się nic.

 • Bieniek 6 lat temu

  Wielokrotnie realizowałem przelewy w walucie, w tym w USD z Gieldawalut.com na rozmaite rachunki w bankach zagranicznych, sprawdza się dobrze:) Transfer bez dodatkowych obciążeń kosztami, sprawnie, w EUR wręcz ekspresowo.

 • Mechanior54 6 lat temu

  Współpraca z e-kantorem bardzo upraszcza taki przelew i obniża jego koszt. Ja wszystkie przelewy międzynarodowe realizuję z pośrednictwem Pluskantor.pl. Zasady są zrozumiałe i proste.

 • anrdre 6 lat temu

  Tak, z Amronet waluty ktore są dostępne w kantorze przelać można na każdy zagraniczny rachunek. Świetna usługa, nie wszystkie kantory online to umożliwiają.

 • mirandek 7 lat temu

  Na pewno przelewy na cały świat oferuje Amronet i całkiem dobre wygląda tu wycena USD po dostępnym kursie.

 • Motur 7 lat temu

  Dobrą cenę dolara ma Gieldawalut.com, kilka razy korzystałem stąd też pewność, że i z przelewami nie ma problemów.

 • ilonka 7 lat temu

  Wymieniałam przez Pluskantor.pl i faktycznie trwało to minutę lub krócej:) Taki kantor jest wspaniałą alternatywą dla innych form wymiany walut.

 • Janusz 7 lat temu

  Przy transakcjach zagranicznych ważne aby przewalutowanie przebiegło jak najszybciej i dlatego wybrałem Pluskantor.pl, który od ręki realizuje wymianę.

 • Niki37 7 lat temu

  Warto z Gieldawalut.com przelewy realizować. Obsługuje wszystkie zagraniczne rachunki. Wymiana przez platformę również jest tania, maksymalny koszt to 0,2%.

 • Igor 7 lat temu

  Wszelkie konta zagraniczne bardzo sprawnie obsługuje Pluskantor.pl i zakup USD w tym kantorze bardzo się opłaca.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.