wrzesień

17

2013

Bank Anglii planuje wprowadzenie plastikowych banknotów.

Cieńsze, lżejsze i wodoodporne. Bank Anglii planuje jako drugi w Unii wprowadzenie plastikowych banknotów, które od 2016 miały by zacząć zastępować obecne.

Plastikowe pieniądze zdobywają coraz większą popularność

Czy niedługo czaka nas rewolucja i znane od wieków papierowe banknoty zostaną wyparte przez plastikowe? Wszystko możliwe, gdyż Wielka Brytania, jako drugi kraj Unii po Rumunii zamierza je wprowadzić. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w grudniu, po zakończeniu konsultacji społecznych. Mark Carney po raz pierwszy taką wymianę przeprowadził w Kanadzie. Kanadyjczyk wówczas, jako – szef Banku Centralnego Kanady w grudniu 2011 przedstawił światu pierwsze plastikowe dolary kanadyjskie i zapowiedział gwałtowny spadek ilości podrabianych banknotów. Teraz Anglia ma dołączyć do grona 20 państw, w których już używa się plastikowych pieniędzy. Jako pierwsza ich emisję zaczęła Australia w 1988 r., a w 1990 dołączyła do niej Indonezja, Tajlandia, Malezja i Nowa Zelandia.
Bank Anglii wydawał papierowe banknoty odkąd powstał w 1694 r. jako sposób na zebranie pieniędzy na wojnę króla Wilhelma III przeciwko Francji. Pierwsze w pełni drukowane banknoty pojawił się w 1853 roku. Wcześniej, miały one formę notatki napisanej odręcznie i podpisanej przez jednego z kasjerów w banku.

Teraz Mark Carney już jako szef Banku Anglii planuje przeprowadzić podobną rewolucję na Wyspach Brytyjskich.

Banknoty polimerowe posiadają wszystkie najlepsze cechy tego tworzywa. Są cieńsze i lżejsze, a dodatkowo mają być mniejsze, aby swobodnie mieściły się w portfelu. Kto używał funtów szterlingów ten wie, że są one zdecydowanie za duże. Można je moczyć, gdyż jako plastik są wodoodporne oraz zużywają się wolniej od ich odpowiedników z połączenia włókien lnu i bawełny. Dlatego tez nie grozi im zniszczenie w pralce. Co najważniejsze jest o wiele trudniej je podrobić, ich znaki graficzne zmieniają kolor w zależności od kąta patrzenia.
Jak zauważa Bank Anglii wzór na nich pozostanie bez zmian. Jeżeli zapadnie pozytywna decyzja to w 2016 r. bank będzie stopniowo wycofywał stare banknoty nominał po nominale zaczynając od pięciu funtów, które zostaną zastąpione nowymi banknotami z wizerunkiem Winstona Churchilla.

Komentarze • Marcin Michalski 3 lata temu

  Zakup walut kwta 10000 Euro
  Marcin Michalski

 • Zbysiu 11 lat temu

  Indonezja długo przed Angolami heheh

 • Trolik 11 lat temu

  W Polsce też podobno mają wprowadzić nowe banknoty.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.